تاریخچه بلاکچین Free TON

تاریخچه بلاکچین Free TON

پروژه‌ی پیام رسان تلگرام توسط برادران نیکولای و پاول دوروف در سال 2013 راه اندازی شد. نیکولای دوروف طرح رمزگذاری MTProto را ابداع کرد، که مبنای اولیه‌ی این پروژه را تشکیل داد. مفهوم اصلی پیام رسان تلگرام حفظ حریم خصوصی و ارتباط ایمن بین کاربران بود. این پیام رسان با بودجه شخصی پاول دوروف تا سال 2017 ادامه داشت. در سال 2017، پاول دوروف مفهوم TON – شبکه باز تلگرام – را توسعه داد. پروژه‌ی شبکه باز تلگرام با برنامه‌هایی برای ادغام رمز ارز گرام (Gram) با پیام رسان تلگرام ارتباط جدایی ناپذیری دارد.

در فوریه 2018، پاول دوروف 850 میلیون دلار سرمایه در مرحله اول عرضه ی اولیه برای توسعه بستر بلاک چین TON (با قیمت هر گرام 0.38 دلار) جمع آوری می کند. بیانیه ی عرضه ی اولیه به طور رسمی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ثبت می شود. از طرح تجاری پاول دوروف چنین بر می آید که تلگرام به عنوان یک پیام رسان اولین فاز یک پروژه جهانی تر است و اساساً با نیت تشکیل یک پایگاه عظیم کاربر محور ایجاد شده است. با توسعه TON، پیام رسان تلگرام خود به یکی از برنامه های کاربردی TON تبدیل خواهد شد، بنابراین برنامه ریزی شده است که در سال 2021، شبکه باز تلگرام به شبکه باز تغییر نام یابد و نام تجاری تلگرام برای پیام رسان باقی خواهد بماند. هدف واقعی این پروژه، پلتفرم شبکه باز تلگرام است که رمز ارز گرام را با تراکنش سریع عرضه می کند و همچنین خدمات مختلفی از جمله ارائه ی پروکسی برای دور زدن فیلترینگ تا انواع ربات ها و همچنین امکان ذخیره سازی فایل با قابلیت پرداخت هزینه با گرام، را ارائه می دهد.

در دور دوم عرضه ی اولیه، 850 میلیون دلار اضافی جمع آوری می شود (با قیمت هر گرام 1.33 دلار) . در همان زمان، پاول دوروف تقریباً نیمی از درخواست های سرمایه گذاری را تا مرحله سوم استقرار رد کرد – سرمایه گذاران می خواستند بیش از 3.7 میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کنند. امتناع پاول دوروف از دریافت سرمایه گذاری های جدید با این واقعیت توجیه می شود که برنامه او برای جمع آوری پول چندین برابر بیش از انتظارات او بود. هزینه ایجاد شبکه باز تلگرام 400 میلیون دلار برآورد شده است. در همان زمان، کل مبلغ سرمایه گذاری های جمع شده بالغ بر 1.7 میلیارد دلار برای مجموع دو دور، رسید. کل این مبالغ از سرمایه گذاران خصوصی دریافت شده بود تا در ازای سرمایه گذاری خود، گرام دریافت کنند.

لیست سرمایه گذاران شامل شخصیت های کاملاً مشهوری است: رومان آرکادیویچ آبراموویچ (کارآفرین، در لیست فوربس، 10 میلیون دلار از طریق صندوق سرمایه گذاری Norma Investments Limited سرمایه گذاری کرد)، دیوید میخائیلوویچ یاکوباشویلی (بنیانگذار شرکتWimm-Bill-Dann، ۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرد)، سرگئی الکساندروویچ سولونین (بنیانگذار پلت فرمQiwi ،17 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد)، میخائیل سافاربکوویچ گوتسریف (سهامدار اصلی گروهSafmar ، مالک شرکت های M.Video و Eldorado، 15 میلیون دلار از طریق Larnabel Ventures سرمایه گذاری کرد.

راه اندازی بلاک چین TON :

پلت فرم بلاک چین TON در پاییز 2018 راه اندازی شد. سپس توسعه دهندگان گفتند که شبکه 70٪ آماده است و بیشتر اجزای آن قبلاً نهایی شده است. راه اندازی شبکه آزمایشی باید در ژانویه 2019 انجام می شد، اما به تعویق افتاد.
در تاریخ 6 سپتامبر 2019، پورتال آزمون TON برای توسعه دهندگان با مشخصات رسمی پروژه-https://test.ton.org افتتاح شد و همچنین بر روی https://test.ton.org/testnet کاوشگر شبکه در دسترس بود، در حالیکه (اولین) صدها گره کاری شبکه را نمایش می داد. نیویورک تایمز در مورد این رویداد اظهار داشت که این پروژه زودتر از موعد مقرر توکن های آزمایشی را عرضه کرد، که می تواند رضایت سرمایه گذاران را جلب کند.

علت تغییر نام Gram به TON:

در اکتبر 2019، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC(U.S. Securities and Exchange Commission) خواستار ممنوعیت انتشار گرام شد. SEC در گزارش خود گرام را به عنوان اوراق بهادار (نه یک کالا یا رمز ارز) شناسایی کرد و موضوع گرام نیز خود نقض قوانین اوراق بهادار بود.
در 7 و 8 ژانویه سال 2020، SEC از پاول دوروف در مورد عرضه اولیه TON بازجویی کرد. بازجویی در دبی، امارات متحده عربی انجام شد. قانون گذار آمریکایی در تلاش بود تا بفهمد دوروف به چه انگیزه ای عرضه اولیه را راه اندازی کرده، چه مقدار پول برای تلگرام و TON خرج کرده است و (به نظر دوروف) چرا ارز گرام یک اوراق بهادار نیست. دوروف پاسخ داد که این پول برای خرید تجهیزات و حفظ و نگهداشت بستر بلاکچین مورد نیاز است و گرام یک ارز رمزپایه است و نه یک اوراق بهادار.

تعطیلی پروژه بلاک چین TON:

در 12 مه سال 2020 پاول دوروف در کانال تلگرام خود اعلام کرد که پروژه بلاک چین TON را تعطیل کرده است. طبق گفته پاول دوروف، مشارکت تلگرام در توسعه TON را به پایان رسانده است. وی از کاربران خواست که به پروژه هایی که از نام پیام رسان یا پلتفرم (سوء) استفاده می کنند (چه برای) پول (چه برای) داده اعتماد نکنند. دوروف گفت، هیچ کس از تیم او در هیچ یک از این پروژه ها مشارکت ندارند. وی افزود: شبکه هایی که از پیشرفت های TON استفاده می کنند ممکن است از این به بعد ظاهر شوند، اما تلگرام هیچ ارتباطی با آنها ندارد و بعید است حتی از آنها پشتیبانی کند.

زندگی دوباره TON:

در روز پنجشنبه 7 مه انجمن Free TON (متشکل از توسعه دهندگان و کاربران بالقوه TON) پلت فرم بلاکچین Free TON را راه اندازی کردند. به جای گرام، مشارکت کنندگان توکن هایی به نام TON Crystal دریافت می کنند. برای عضویت در انجمن، شما باید بیانیه تمرکز زدایی Free TON را امضا کنید و از همه مهم‌تر اینکه شهروندان ایالات متحده آمریکا مجاز به مشارکت نیستند.

توکن های بلاک چین Free TON:

Free TON پروژه ای مبتنی بر کد منبع باز بلاک چین TON است. Free TON توسط انجمن Free TON راه اندازی شد و هیچ ارتباطی با تلگرام ندارد.

شبکه اصلی Free TON همان mainnet یا https://ton.live است. به توکن های شبکه اصلی TON یا TON Crystal گفته می شود. با توجه به بیانیه تمرکز زدایی، توزیع اولیه توکن ها رایگان است، شما می توانید آنها را در مسابقات برنده شوید، یا با عضویت در هیئت داوران، در مورد کارهای مشارکت کنندگان در مسابقه داوری انجام دهید یا اینکه اعتبارسنج شبکه شوید. همچنین ایردراپ پس از دستیابی به تمرکز زدایی کامل، اجرا خواهد شد.

, , , , , , ,

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست